
Fototerapia
Čo je to fototerapia?
Fototerapia je vysoko účinná fyzikálna terapia, resp. liečebná metóda, pri ktorej sa aplikuje neionizujúce ultrafialové (UV) žiarenie v rôznych vlnových dĺžkach, viditeľné svetlo (biolampa) alebo infračervená radiácia. Viditeľné svetlo dopadajúce na zemský povrch zo slnečného žiarenia predstavuje takmer 50% slnečnej energie a pohybuje sa v rozpätí 400-750 nm. Infračervené žiarenie s tepelnými účinkami tvorí asi 45% slnečného žiarenia a je vo vlnových dĺžkach nad 700 nm.UV žiarenie tvorí asi 5% žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch a rozdeľujeme ho podľa vlnových dĺžok na: UVA (320-400 nm) a UVB (290-320 nm). Na liečbu sa využíva hlavne úzkospektrálne UVB žiarenie, ale aj UVA, UVA 1 žiarenie, fotochemoterapia a kombinované techniky.
Aký typ fototerapie sa používa na klinike Dermarevolta?
KIde o fototerapiu UVB 311 nm (úzkopásmová, monochromatická), ktorá predstavuje v súčasnosti najmodernejší trend a najčastejšie využívaný druh fototerapie s dobrým bezpečnostným profilom aj v detskom veku.
Využíva sa celotelová kabína alebo lokalizovaný zdroj žiarenia – napr. UV hrebeň na liečbu prejavov v kapilíciu. UVB žiarenie v rozsahu vlnových dĺžok 290-320 nm preniká do povrchový vrstiev epidermy, dermo-epidermálneho spojenia so zasahovaním do papíl kória. Medzi základné účinky tohto žiarenia patrí imunosupresia a imunomodulácia v miestach aplikácie, pričom ako vedľajší efekt nastáva tvorba erytému (začervenania), ktorý vzniká za niekoľko hodín po expozícii, maximum dosahuje za 12-24 hodín a odoznieva za niekoľko dní. V neskorších fázach prechádza erytém do tvorby pigmentácie, ktorá vzniká po 2-3 dňoch od aplikácie a pretrváva niekoľko dní až týždňov. Pomocou UVB žiarenia sa tvorí v koži vitamín D z prekurzorov. Medzi ďalšie efekty UV žiarenia patria opálenie/spálenie, zhrubnutie rohovej vrstvy kože, ošupovanie, predčasné starnutie kože.
Aká je liečebná schéma fototerapie?
Pri úvode do liečby sa zohľadňuje fototyp pacienta, anamnestická tolerancia a reakcia na UV žiarenie, prípadne prístrojové stanovenie minimálnej erytémovej dávky (MED). Liečebná schéma fototerapie UVB 311 nm pozostáva z cyklu 15-25 ožiarení v intenzite podávania 2-3x týždenne za neustáleho dohľadu lekára. Dávky žiarenia sú prispôsobené individuálnym požiadavkám pacienta a diagnóze, závisí od nich dĺžka expozície. Každá aplikácia žiarenia vyžaduje individuálne nastavenú dávku žiarenia podľa osobitej tolerancie a reakcie na žiarenie, expozícia sa počas cyklu predlžuje, čo znamená, že dĺžka trvania jednej terapie sa postupne zvyšuje. Takéto cykly fototerapie sa môžu podávať 2x ročne, do maximálnej účinnej kumulatívnej dávky.
UVB fototerapia sa používa v monoterapii alebo v kombinácii s dechtami, analógmi vitamínu D3, celkovými alebo lokálnymi retinoidmi a UVA. Pokiaľ nedošlo k úplnej resorbcii prejavov ani po 3-6 týždňoch je možné pokračovať v tzv. udržovacej fototerapii 2x týždenne po dobu 1 mesiaca a 1x týždenne ďalší mesiac.
Aké sú indikácie fototerapie UVB 311 nm?
Fototerapia pôsobí lokálne na koži imunomodulačne až imunosupresívne. Práve pre tieto účinky je fototerapia využívaná pri rôznych kožných ochoreniach:
-
psoriáza
-
vitiligo
-
ekzém – nie v akútnom štádiu
-
pityriasis rosea
-
parapsoriasis
-
keratosis follicularis
-
dyskeratózy
Aké sú kontraindikácie fototerapie?
Liečba fototerapiou UVB je kontraindikovaná pri výskyte akýchkoľvek kožných nádorov – malígneho melanómu alebo nemelanómových kožných nádorov (spinocelulárny a bazocelulárny karcinóm), syndróm dysplastických névov. Kontraindikáciou fototerapie sú ochorenia kože provokované slnkom tzv. fotodermatózy, pri užívaní liekov s fotosenzibilizujúcim účinkom a svetelných polymorfných erupciách. Nevhodná je u ľudí trpiacich klaustrofóbiou (fototerapia UVB 311 nm je kabína), závažným kardiovaskulárnym ochorením (prehriatie, dlhé státie v kabíne). Nevyhnutná je ochrana zraku a niektorých častí tela počas ožarovania (napr. genitálu, krytie pigmentových névov pastou). Relatívnou kontraindikáciou je detský vek, deti do 3 rokov by sa nemali opaľovať, ani absolvovať fototerapiu.