
Atopická dermatitída (ekzém)
Čo je to atopická dermatitída (ekzém) a ako vzniká?
Atopická dermatitída je najčastejšie kožné ochorenie u detí a postihuje až 3% dospelej populácie, pričom jej výskyt celosvetovo stúpa. Preto považujeme za dôležité správne diagnostikovať toto ochorenie a účinne manažovať jeho liečbu, najmä pri miernych formách choroby, pričom základnou požiadavkou je aktívne predísť ďalšiemu rozvoju choroby. Atopická dermatitída je svrbiace akútne, subakútne alebo chronické recidivujúce zápalové ochorenie kože detí aj dospelých, v osobitnom dedičnom teréne s poruchami stavby a funkcií kože, poruchami imunity a neurohumorálnej regulácie.
Ochorenie je polygénovo dedičné s rôznou miernou expresivity klinických prejavov. Sklon k tomuto ochoreniu sa dedí v rodinách spolu so sklonom k ostatným atopickým ochoreniam, ako sú alergická nádcha, astma a iné alergické ochorenia. Na vzniku tohto ochorenia sa podieľa veľa vnútorných aj vonkajších faktorov.Pojem atopický je odvodený od gréckeho slova atopos = zvláštny, cudzí, čo znamená niečo, čo prebieha atypicky, inak ako je bežné. Spoločným znakom atopických ochorení je zvýšená citlivosť kože a slizníc voči látkam, ktoré sa bežne vyskytujú v našom prostredí a do tela sa dostávajú kožou, dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom a tu sa stretávajú u pacienta – atopika so zvýšenou a nevyvážene reagujúcou odpoveďou imunitného systému. Preto koža atopika reaguje neúmerne aj na bežné podnety, tzv. hyperreaktivita kože, následkom ktorej je suchosť a zápal kože, drobné pupence až ložiská ekzému, opuch, začervenanie až mokvanie.
Vrodený je i znížený prah pre svrbenie, čo znamená, že už ľahké podráždenie pokožky vyvolá silné až záchvatovité svrbenie, ktoré núti pacienta k neprimeranému škrabaniu, čím sa zápal v koži ešte zhoršuje a tvoria sa exkoriácie, ktoré môžu byť bránou vstupu bakteriálnej superinfekcie.
Aké sú klinické prejavy atopickej dermatitídy?
Koža dieťaťa s ekzémom je suchá, chýba jej schopnosť zadržať v tele vodu a ľahko sa v nej tvoria jemné trhlinky, preto do nej ľahko prenikajú alergény a dráždivé látky z okolitého prostredia. Okrem týchto vonkajších faktorov vplývajú na svrbenie a zápal v koži aj vnútorné príčiny, akými sú životospráva, stres, infekcia a strava, ktorá zvyšuje histamín v organizme. Kožné prejavy atopickej dermatitídy sú u každého pacienta rôzne, ale majú spoločné charakteristiky, menia sa s vekom a môžeme ich rozdeliť do 3 štádií (fáz):
I. fáza a prvé prejavy ochorenia vznikajú najčastejšie na lícach ale aj na trupe a končatinách v 2.-3. mesiaci života dieťaťa, ako suché začervenané papulky, vezikulky s tendenciou splývať do väčších infiltrovaných a začervenaných nepresne ohraničených ložísk, spojené so záchvatovitým svrbením.
II. fáza začína asi od 2. roku života, kedy sa zápalové prejavy objavujú vo väčšej miere v zhyboch končatín, krku, okolo zápästí, členkov, ale aj generalizovane na celom tele, spojené s úporným svrbením, a často aj s reaktívnym zväčšením lymfatických uzlín.
III. fáza nastáva v období adolescencie a pretrváva do dospelosti, zápalové prejavy okrem tváre postihujú trup aj končatiny, koža je ložiskovite zhrubnutá, pretrváva záchvatovité svrbenie.Obdobia zlepšenia sa striedajú so vzplanutím ochorenia. V dospelosti často vzniká kontaktná alergická dermatitída a precitlivenosť na rôzne látky, najčastejšie na kovy. Chorí môžu prejsť všetkým fázami ochorenia, alebo je niektoré vynechané a choroba sa môže objaviť aj po dlhých obdobiach bez ťažkostí.
Neexistuje žiaden špecifický test pre stanovenie diagnózy atopickej dermatitídy, diagnóza vychádza z komplexnej anamnézy a klinického vyšetrenia dermatológom.
Aké sú najčastejšie príčiny vzplanutia alebo zhoršenia ekzému?
-
zvýšená suchosť pokožky atopika (nedostatočná ochranná bariéra kože)
-
dráždivé podnety: častý kontakt s vodou, mydlá, saponáty, pracie a čistiace prostriedky, dezinfekčné látky, chlór, kontakt s vlnou, pieskom, hlinou
-
kontaktné a vzdušné alergény: domáci prach, roztoče, pele, zvieracie alergény, srsť, plesne
-
potravinové alergény: mlieko, vajcia, ryby, morské plody, citrusové plody, kiwi, ananás, mango, jahody, ríbezle, paradajky, paprika, zeler, petržlen, chren, čokoláda, kakao, mak, med, orechy, strukoviny, sója, horčica, bielkoviny v obilninách, kyslá kapusta, konzervované potraviny, exotické koreniny, údeniny
-
mikroorganizmy: bakteriálne infekcie (predovšetkým zlatý stafylokok), vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, plesňové infekcie (predovšetkým kvasinky)
-
ostatné vplyvy: rast zúbkov, očkovanie, stres, psychické zmeny, horúčava a spotenie, klimatické zmeny, hormonálne zmeny (dospievanie)
Je možné atopický ekzém vyliečiť?
Atopická dermatitída je ochorenie, ktorého základom je vrodená dispozícia k zápalovej reakcii kože. Ani najúčinnejšie lieky nedokážu odstrániť sklon k chorobe, ktorý pretrváva po celý život. Najdôležitejším terapeutickým ovplyvnením choroby je získanie kontroly nad klinickými príznakmi ochorenia a svrbením. Pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení je možné udržať ochorenie v kľudovom bezpríznakovom štádiu, ktoré sa vekom zmierňuje a u väčšiny detí úplne vymizne. Vyžaduje si to však veľkú trpezlivosť rodičov a pacientov, spolupráca pri eliminovaní možných faktorov zhoršenia ekzému, nastavení správnej životosprávy, pravidelných kontrolách dermatológom a dodržiavanie liečebných opatrení pri ošetrovaní kože.
Ako sa atopický ekzém lieči?
Základom liečby atopickej dermatitídy je pravidelné premasťovanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami (emolienciami), taktiež hydratačnými prípravkami do kúpeľa. Pre každého pacienta je potrebné nájsť správne emoliens pre každodennú preventívnu starostlivosť, ktorý najlepšie vyhovuje jeho koži. V prípade akútneho vzplanutia a vzniku zápalových ložísk je nevyhnutná konzultácia dermatológa, ktorý individuálne vyberie najvhodnejšiu liečbu, ktorá spočíva v podávaní celkových antihistaminík kontrolujúcich svrbenie kože a intenzívnej lokálnej protizápalovej liečbe, ktorá zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externá a topické imunomodulátory. Cieľom komplexnej liečby ekzému je stabilizácia akútnych vzplanutí a vhodnou preventívnou starostlivosťou
a atopickou životosprávou udržanie čo najdlhšieho bezpríznakového obdobia.
Aká je správna životospráva pri atopickej dermatitíde?
Špecifická životospráva a komplexné opatrenia pri atopickej dermatitíde sú dôležitou súčasťou liečby, výsledkom ktorých je zabránenie tvorby a zmiernenie klinických prejavov. Základným predpokladom správnej životosprávy je spolupráca rodičov, lekára a pacienta, ktorá plynie z pochopenia príčin a povahy ochorenia.
S opatreniami atopického režimu je vhodné začať už pri zistení atopickej záťaže v rodine, a to elimináciou alergénov počas posledných mesiacov tehotenstva aj pri dojčení, bielkoviny kravského mlieka a obilniny v strave dojčaťa odďalujeme. Najvýraznejší vplyv výživy je do 1 roku života dieťaťa pri zavádzaní potravín, v neskoršom veku postupne slabne. Vyhýbame sa dráždivým potravinám (ryby, morské plody, citrusové plody, kiwi, ananás, mango, jahody, ríbezle, paradajky, paprika, zeler, petržlen, chren, čokoláda, kakao, mak, med, orechy, strukoviny, bielkoviny v obilninách, kyslá kapusta, konzervované potraviny, exotické koreniny, údeniny). Snažíme sa zabezpečiť čisté, vlhké, skôr chladnejšie bezprašné prostredie, bez kobercov, záclon, vzdušný odev, svetlé bavlnené oblečenie, vyhýbanie sa vlne. Oblečenie by malo byť pred prvým použitím riadne vypraté a dôkladne vyplákané v prášku určenom na citlivú detskú kožu (Lovela, mydlové vločky), bez aviváže. Vedenie denníka môže pomôcť odhaliť individuálne alergény a dráždivé vplyvy, ktoré sú príčinou zhoršenia príznakov ekzému konkrétneho pacienta a môže im potom pomôcť predchádzať.